Școala Gimnazială

„Adrian Păunescu”

În vara anului 2020, unitatea de învățământ a intrat într-un program de renovare totală, în cadrul unui proiect al Primăriei Sectorului 6- București, lucrările finalizându-se în luna mai 2021. Proiectul D6EEPB, cofinanțat prin ELENA este o inițiativă comună a Băncii Europene de Investiții și a Comisiei Europene în cadrul programului Orizont 2020.
Școala Gimnazială „Adrian Păunescu” este acum una dintre clădirile RETROFIT, îmbunătățită cu cele mai noi tehnologii, astfel încât să fie eficientizat consumul de energie și să scadă nivelul de poluare.

Ani de experiență

Profesori

Școala este dotată cu mobilier nou, echipamente de purificare a aerului, sisteme de protecție împotriva incendiului, videoproiectoare și table SMART în toate sălile de clasă.

În incinta unității de învățământ există un cabinet medical, un cabinet stomatologic și o sală de mese cu 50 de locuri, unde copiii primesc o masă caldă în cadrul programului „Școala după școală”. Personalul școlii și elevii beneficiază de o bibliotecă cu aproximativ 18000 de volume

După terminarea cursurilor, elevii care nu pot merge singuri acasă, rămân la școală pană la ora 18:00 în Programul de Semiinternat, timp în care își fac lecțiile, se relaxează prin diferite activități sub supravegherea doamnelor pedagog ce fac parte din personalul auxiliar.

În curtea școlii sunt amenajate spații de recreere dotate cu bănci și plante naturale. Unitatea de învățământ beneficiază de o sală de sport, cea mai mare din sectorul 6 și de două terenuri moderne de fotbal și de baschet în aer liber, unde se desfășoară diferite competiții sportive.

Echipa Școlii Gimnaziale „Adrian Păunescu”